Pressrelease - 20100526
 


TNT och Con-way Freight sänker transittider från Europa till USA 
- Företagen utökar de interkontinentala förbindelserna mellan Europa och USA.

TNT och Con-way Freight utökar nu sina interkontinentala förbindelser mellan USA och Europa med nya hubbar på Los Angeles och Miamis flygplatser. De nya strategiskt belägna platserna kommer att förbättra transittiderna mellan Europa och sydvästra/sydöstra USA för TNTs och Con-way Freights kunder. Tidigare har tyngre godstransporter (mer än 70 kg) enbart fraktats via New York, JFK. 
 

"Genom att utöka med dessa två nya hubbar minskar vi transittiderna och kan ge våra kunder i sydöstra och sydvästra USA bättre service. Genom en vidgad infrastruktur och större räckvidd förbättrar vi vårt erbjudande som är en tillförlitlig, kostnadseffektiv och snabb interkontinental service”, säger Matt McDonough, ordförande för TNT Nordamerika.

Hubbarna i Los Angeles och Miami breddar TNTs och Con-way Freights redan omfattande globala fraktnätverk. TNT driver Europas största väg-Express-nätverk, med 414 depåer i 39 europeiska länder och kommer att utnyttja sin Boeing 767-200F från företagets viktigaste europeiska hubb i Liège, Belgien, till USA fem dagar i veckan. Con-way Freight har fler än 300 serviceställen över hela Nordamerika, och optimerade nyligen sitt nätverk för att minska sina transittider med en dag till mer än 460 destinationer i USA.

TNT Economy Express
För en prisvärd leverans av mindre brådskande försändelser finns TNTs tjänst Economy Express, där TNT hämtar och levererar på ett angivet datum inom 2-5 arbetsdagar. Försändelserna kan vara på upp till 7 000 kg inom Europa och 500 kg till övriga världen. 

Kort om Economy Express

- Leverans en angiven dag inom 2-5 arbetsdagar
- Som tillval: prioritetshantering
- Leverans till stora städer och viktiga affärsområden i fler än 200 länder

Förutom att minska transittiderna ger hubbarna i Los Angeles och Miami också ett strategiskt läge för TNT och Con-way Freight för en eventuell framtida utvidgning av internationella tjänster utöver den nuvarande trafiken till och från Europa. De två bolagen startade linjen mellan Europa och USA som en del av en deras samarbete i april 2009 och lade i april 2010 till ytterligare en linje mellan USA och Europa.

För mer information om TNT och Con-way Freight frakttjänster till Europa, se www.tnt.com och www.Con-way Freight.com/freight.


För mer information:

Stephen Naylor, VD TNT Sverige, 
tfn 070-752 74 07, stephen.naylor@tnt.se