Stabilisering av verksamhets- miljön

 
Pressrelease - 20091110
 

 
Ytterligare stabilisering av verksamhetsmiljön under tredje kvartalet

 
- Starkt fokus på kostnader och kassaflöde fortsätter ge resultat

TNT Group 

  • Fortsatt starkt kassaflöde; det årliga kostnadsbesparingsmålet bekräftas på nytt.
  • Vinst från löpande verksamhet uppgår till 102 miljoner Euro, 10 procent under tredje kvartalet 2008. 

TNT Express

  • En ökning från kvartal till kvartal av Expressvolymer och vikt per försändelse.
  • Fortsatt framgångsrik kostnadsbesparing: 128 miljoner Euro under tredje kvartalet 2009, 368 miljoner Euro hittills i år.
  • Underliggande* verksamhetsintäkt uppgår till 77 miljoner Euro (99 miljoner under tredje kvartalet 2008).

VD Peter Bakker:

”Under detta kvartal har handelsklimatet stabiliserats ännu mer och det finns tidiga tecken på en positiv underliggande utveckling. Tredje kvartalet är traditionellt lågvolymssäsong så vinsten före ränta och skatt ligger i båda verksamhetsområdena på en tillfredsställande nivå.

Minskningen i Expressvolymer har förbättrats något. Särskilt om man ser på den genomsnittliga vikten per försändelse som har utvecklats positivt för första gången på ett år samtidigt som prispressen har fortsatt. Samtidigt fortsätter vår personal att leverera försändelserna kostnadseffektivt.

TNT är optimalt positionerade för att kunna dra nytta av en möjlig uppgång i konjunkturen men behöver samtidigt vara förberett på ett fortsatt ekonomiskt hårt läge och fortsätter därför fokusera på kostnads- och kassaflödesmålen.” 

 
* Siffrorna för 2009 är på en konstant valutanivå och för Express är effekterna av engångsavgifter exkluderade.

 
För mer information:

Stephen Naylor, VD TNT Sverige, 
tfn 070-752 74 07, stephen.naylor@tnt.se