Velká Británie - změna v omezení uvaleném na zásilky obsahující zařízení pro tisk
S účinkem od 10. prosince bylo zrušeno omezení uvalené na letecké zásilky obsahující inkoustové nápně či tonery o hmotnosti vyšší než 500 g. Toto omezení bylo nahrazeno novým opatřením vztahujícím se na zařízení pro tisk jako jsou tiskárny, kopírky a faxy obsahující inkoustové náplně či tonery o hmotnosti vyšší než 500 g, které jsou v těchto zařízeních nainstalovány a tato zařízení jsou tak provozuschopná.
Prosím, vezměte na vědomí, že ze všech tiskáren přepravovaných z, do nebo přes Velkou Británii je zapotřebí odebrat inkoustové náplně či tonery a poslat jako samostatnou zásilku. Není povoleno mít inkoustové náplně či tonery v jednom balení společně s tiskárnou, kopírkou či faxem.
Toto opatření je v platnosti do 10. června 2011 a vztahuje se pouze na zásilky posílané letecky (služby Express a Economy Express, kde se používá letecká přeprava).
Bezpečnostní opatření ze strany zákazníků TNT
Dodržováním následujících malých, ale účinných kroků zajistíte bezpečné a včasné doručení zásilek:
- Poskytněte přesný, úplný a správný popis zboží na nákladním listu TNT a to u všech zásilek přepravovaných TNT, včetně zásilek přepravovaných v rámci EU nebo jiných zón volného obchodu.
- Poskytněte kompletní údaje o odesílateli a příjemci na nákladním listu TNT. To znamená úplný název a adresu všech zúčastněných stran (včetně zákazníka, kterému je doprava fakturována a doručena, pokud se liší od odesílatele nebo příjemce).
- Dodržujte příslušné národní a mezinárodní požadavky a předpisy týkající se bezpečnosti dopravy.
- Buďte obezřetní ke všemu, co se týká bezpečnosti přepravovaných předmětů. Prověřte si podezřelé zboží, obaly či jména a adresy příjemců.
- Vezměte prosím na vědomí, že vstoupily v platnost nové předpisy týkající se přepravy inkoustových a tonerových kazet, ať už poslaných jako samostatná zásilka, či jako součást tiskárny, kopírky nebo faxu. Toto omezení se nevztahuje na všechny země, ale je důležité, abyste si ověřili tuto skutečnost před objednáním vyzvednutí takovéto zásilky.
Bezpečnostní opatření – Velká Británie
V návaznosti na opatření zavedená britskými úřady dne 2. listopadu 2010, zavádí TNT následující omezení na zásilky v síti TNT a to až do odvolání:
- Zásilky z Jemenu a Somálska určené do či jdoucí přes Velkou Británii jsou pozastaveny. Zásilky z Velké Británie do Jemenu a Somálska nejsou tímto opatřením ovlivněny.
- Zásilky obsahující zařízení pro tisk nesmí zároveň obsahovat inkoustové náplně či tonery. Ty musí být poslány zvlášť jako samostatná zásilka.
- Výše zmíněné opatření je v platnosti do 10. června 2011 a vztahuje se pouze na zásilky poslané letecky (služba Express a Economy Express).
Bezpečnostní opatření – USA
Severoamerická agentura pro bezpečnost dopravy TSA (Transportation Security Administration) vydala 8. listopadu 2010 další opatření pro letecký průmysl a speditéry s cílem zvýšit bezpečnost všech letů směřujících do USA. TNT upozorňuje své zákazníky, že v důsledku těchto nových opatření může dojít ke zpoždění zásilek do USA.
Opatření TSA, platná do odvolání, jsou následující:
- Plné embargo na veškeré zboží pocházející z či jdoucí přes Jemen a Somálsko.
- Úplný zákaz přepravy nákladu, který představuje zvýšené riziko a je určený pro nebo jde přes Spojené státy dopravními letadly.
- Veškerý náklad označený jako „vysoce rizikový“ bude vyžadovat další bezpečnostní opatření a může být přepravován pouze nákladními letadly a nikoliv letadly přepravujícími cestující.
- Tonerové a inkoustové kazety jsou předmětem zvýšených bezpečnostních opatření na základě vládních a leteckých směrnic.
- Tato bezpečnostní opatření mají také dopad na mezinárodní poštovní zásilky jdoucí do USA.
Bezpečnostní opatření ze strany TNT
Kromě plného dodržování všech nových národních a mezinárodních bezpečnostních předpisů a nařízení, zavádí TNT Express do praxe další aktivity s cílem minimalizovat rizika při přepravě:
- Zavedení dodatečných opatření týkajících se zásilek od nových či neznámých zákazníků.
- Zpřísnění procedur bezpečnostních prověrek a kontrol zásilek vykonávaných zaměstnanci a partnery TNT.
- Zavedení dodatečných kontrolních opatření pro leteckou dopravu.
- Podrobné zhodnocení rizik a hrozeb ve všech prostorách TNT a prostorách našich partnerů a to jak pro leteckou, tak i pro pozemní přepravu.
- Tréninkový program na posílení bezpečnostního povědomí pro všechny zaměstnance z operačního oddělení, kteří se osobně podílejí na přepravě zboží a dokumentů.
- Zpřísnění programů na identifikaci a zmírnění bezpečnostních rizik týkajících se zásilek TNT zákazníků.
- Implementace dodatečných bezpečnostních procedur pro třetí strany/ přepravní společnosti, které pod svým jménem posílají zásilky s TNT.
V případě otázek týkajících se bezpečnostních opatření, která požadujeme od našich zákazníků či otázek týkajících se rozšířených opatření TNT, kontaktujte prosím Oddělení služeb zákazníkům nebo svého obchodního zástupce.