Avrupa'da yakıt ek ücreti̇

(İngi̇ltere ve İrlanda Hari̇ç)

Yakıt fiyatlarında sürekli dalgalanma nedeniyle, TNT tüm gönderilere endeks tabanlı yakıt ek ücreti uygular. Bu yaklaşım, yakıt fiyatlarındaki hareketlere paralel olarak ek yakıt giderinin arttığı veya düştüğü durumlarda, müşterilerimize yakıt maliyetlerine ilişkin şeffaf bir ücretlendirme mekanizması sağlar.

 

Not: Bu oranlar, Avrupa’da düzenlenen faturalar için geçerlidir (Ingiltere ve Irlanda) Ingiltere ve Irlanda'da farkli bir ek ücret modeli uygulanir. Ingiltere internet sitesinde bu ülkelere iliskin TNT Express endeks tabanli yakıt ek ücretleri hakkında en güncel bilgiler için, buraya tıklayınız.

Geçerli Yakıt Ek Ücret Oranı:

1 Ekim 2017 - 28 Ekim 2017: %13.75

3 Eylül 2017 - 30 Eylül 2017: %13.25

30 Temmuz 2017 - 2 Eylül 2017: %13.25

 

 

Avrupa ülkeleri için endeks tabanlı yakıt ek ücreti, Londra Brent Ham Petrol spot fiyatına dayanır. Dünya Bankası tarafından yayınlanan ham petrol varil spot fiyatının yuvarlanmış ortalamasına dayanan aylık ayarlamalara tabidir. Internet sitelerinden en güncel aylık verileri indirmek için buraya tıklayınız. Ham petrol, jet yakıtı ve kamyon dizel yakıtının temel ürünüdür ve bu nedenle, havayolu ve karayolu ulaşımında uygun endeks tabanı olarak kullanılır.
 

Yakıt ek ücret endeksinin uygulamasında 1 aylık gecikme olacağını not ediniz. Örneğin Nisan ayında Brent Ham Petrol aylık ortalama fiyatı, Mayıs’ın ikinci haftası yayınlanır ve Haziran’da geçerli yakıt ek ücretini belirlemek için kullanılır.


TNT Express yakıt ek ücreti, aşağıdaki skalaya göre Brent Ham Petrol spot fiyatlarındaki değişime paralel olarak aylık ayarlanır.

TNT yakıt ek ücret endeksini ve tablosunu önceden haber vermeden değiştirme hakkını saklı tutar.
Ek ücretin tutarı ve süresini belirleme inisiyatifi sadece TNT'ye aittir.

Güncellemeler için bu internet sitesini düzenli olarak kontrol ediniz.