Ticari fatura

Hızlı transi̇t için

Sorunsuz gümrüklemenin püf noktası, doğru ve eksiksiz ticari fatura hazırlamaktır. Gümrük yetkililerinin olası vergilendirmeleri değerlendirmesi gerekir. Faturayı doğru doldurmak/ hazırlamak gecikmeleri önlemeye yardımcı olur.

Yaptığınız her türlü ithalat veya ihracat gönderisi, bir gümrük beyannamesi gerektirir ve gümrük vergisi ve yerel vergilere tabi olabilir. Bu süreçte sizleri şu hizmetlerle destekleriz:

 

  • Planlı gümrükleme hizmeti uzman ithalat ve ihracat yerel bilgisine sahip uzmanlara erişim
  • Açık ve ilgili gümrük bilgileri
  • Sizin adınıza yönetmeliklere uygun şekilde beyanname doldurma
  • Ülke kısıtlamaları ve ambargolar konusunda yardım

 

GTIP- gümrük tari̇fe cetveli̇

GTIP dokümanına ulaşmak için tıklayınız.

 

Mallarin gümrük siniflandirmasi

Ürünleri sınıflandırmaya yönelik uluslararası gümrük kuralları, malları yapıldıkları maddeye ve kullanım amaçlarına göre tanımlamak için isim ve sayılardan oluşan standartlaştırılmış bir sisteme dayanır. İhracat ve ithalat gümrüğü geçerli gümrük resmi ve/veya vergi oranlarını ve gerekli belgeleri belirlemek için bu sınıflandırmayı kullanır.


Gerekli̇ belgeler

Gönderinizle birlikte verdiğiniz gönderi belgeleri, yolculuğu boyunca gümrükleme noktalarında kullanılır. Her türlü gecikmeden ve/veya gümrük mercilerinin para cezalarından kaçınmak için belgelerde verdiğiniz bilgilerin doğru olması önemlidir.

Tüm uluslararası gönderilerle birlikte bir ticari fatura verilmesi gerekir. Malın türüne ve varış yerine göre, Menşe Şahadetnamesi, ATR veya EUR1 gibi ek belgeler gerekebilir. İthalat veya ihracat yönetmeliğine tabi kısıtlamalı mallar için bir lisans gerekebilir.


Resi̇mler ve vergi̇ler

İthalat resmi (veya 'gümrük resmi'), bir ülkeye mal ithal edildiğinde gümrük mercilerine ödenir. Malların sınıflandırmasına dayanır ve genellikle mal bedelinin bir yüzdesi olarak tahsil edilir. Satış vergisi, mallar satıldığında alınan mali bir vergidir. Oran ülkeden ülkeye değişir ve yalnızca ithalatlara değil tüm satış işlemlerine, malın değerinin bir yüzdesi olarak uygulanır.

Çoğu durumda, bu masraflar, malların teslimat için gümrükten serbest bırakılmasından önce ödenir.

 

TNT'ye güveni̇n

Dünya genelinde gümrüklerce yönetilen çeşitli güvenlik zinciri programları kapsamında emniyet ve güvenlik standartlarına ulaşmayı ilke ediniyoruz ve aşağıdaki sertifikalara sahibiz:

 

  • Yetkilendirilmiş Ekonomik Operatör (AEO) — AB, İsviçre, Norveç ve Tayvan
  • Teröre Karşı Gümrük Ticaret Ortaklığı (C-TPAT) — ABD
  • Koruma Ortakları (PiP) — Kanada
  • Güvenli Ticaret Ortaklığı Plus (StP+) — Singapur

 

Yardıma hazırız

Gümrükleme ve ihracat düzenlemelerinin çok fazla özel terime sahip zorlayıcı bir alan olabileceğini biliyoruz. Yardıma ihtiyacınız olursa, online sözlüğe bakınız veya her türlü sorunuz için bizimle irtibat kurunuz.

 

KDV İadesi̇

ETGB (Elektronik Gümrük Beyannamesi) KOLAY İHRACAT kapsamında toplu yapılan bedelli ihracat gönderilerine ilişkin KDV İade Talebine bu link'ten ulaşabilirsiniz.

 

Gönderi̇ beyanı

Gönderilerinizi doğru değerden beyan etmeniz çok önemlidir. Varış gümrüğünde düşük değerde beyan edildiği saptanan gönderilerin son adrese varışı gecikebilir veya cezaya tabi olabilir.

Bu konuda tüm ülke gümrükleri giderek daha sıkı önlemler almaktadır.
Gönderi yaptığınız ülkenin gümrük prosedürüyle ilgili ayrıntılı bilgi almak için 444 0 868 Müşteri Hizmetleri'ne ulaşabilirsiniz.

 

Ti̇cari̇ fatura şablonu

Ticari faturanızı hazırlamanıza yardımcı olmak için, kullanması kolay bir şablon oluşturduk. Lütfen bu şablonun size rehber olması için hazırlanmış olduğunu unutmayın. Ticari faturanın hazırlanması ve ibrazı, imza yetkilisinin sorumluluğudur.

Ticari Faturanın temel öğeleri

Gönderiniz ne içeriyor?

 

Malların tanımı

Gümrük yetkililerine gönderinizin içeriği hakkında net fikir verir. Tanım, ne olduğunu, neden mamul olduğunu ve (geçerliği varsa) ne amaçla kullanılacağını açıklamalıdır. Anlaşılır olmalı ve gönderi kapsamındaki tüm içeriği açıklamalıdır.

 

Armonize Tarife Kodları

GTIP Kodları, gönderinin hangi vergi, harç ve denetimlere tabi olduğunu gümrük yetkililerinin belirleyebileceği gibi sınıflandırır. İsteğe bağlı olmakla birlikte, GTİP kodunun girilmesi gümrüklemenin hızlandırılmasına yardımcı olur.

$

Gönderinizin ederini doğru verin

Numune, armağan veya iade olsa da, malın yine de bir değeri ya da üretim gideri vardır. Bu değerin olabildiğince doğru olması gerekir. Gümrüğün değerlendirmenizi sorgulaması gecikmelere ya da cezalara neden olabilir. Bir tavsiye daha, malların değerini faturada kullandığınız para birimiyle belirtin.

Menşe ülke

Malların nerede üretildiğini gösterir. Malların geldiği ülkeden farklı olabilir. Bazı durumlarda bir Menşe Şahadetnamesi gerekebilir. Menşe Şahadetnamesi hakkında daha fazla bilgi için, lütfen yerel Ticaret Odanızla iletişime geçin.

Doğru satış koşullarını (Incoterms) seçin

Her ticari faturada Satış Koşullarını (Incoterms) doldurmanız gerekir. Incoterms® 2010 , Uluslararası Ticaret Odası tarafından hazırlanmış, küresel olarak kabul edilen bir standarttır. Gümrük yetkililerinin her aşamada gönderi sahibini belirlemesini sağlar.

 Bir satış sözleşmeniz varsa, Incoterms gerektirecektir. Satış sözleşmeniz yoksa, hava veya kara nakliyatı için gönderinize uyan bir Incoterms seçmeniz gerekir. Örneğin, DAP (Yerinde Teslim), gönderen olarak nakliyeyi sizin ödeyeceğiniz, ancak vergi ve harçlardan alıcının sorumlu olacağı anlamına gelir.

Gümrük işlemlerini kolayca tamamlayın

Doğru hazırlanmış bir ticari faturayla gümrükten nasıl pürüzsüzce geçileceğine bakacağız. Faturanızı kendiniz hazırlayabilir ya da hazırlamış olduğumuz ticari fatura şablonunu kullanarak zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Bu sayfayı ziyaret ederek ve kullanarak, TNT ve iş ortaklarının çerez yerleştirmelerini kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi alın