Ticari fatura

Hızlı teslimat için

Sorunsuz gümrüklemenin püf noktası, doğru ve eksiksiz ticari fatura hazırlamaktır. Gümrük yetkililerinin olası vergilendirmeleri değerlendirmesi gerekir. Faturayı doğru hazırlamak, gecikmeleri önlemeye yardımcı olur.

Yaptığınız her türlü ithalat veya ihracat gönderisi, bir gümrük beyannamesi gerektirir ve gümrük vergisi ve yerel vergilere tabi olabilir. Bu süreçte sizleri şu hizmetlerle destekleriz:

 

  • Planlı gümrükleme hizmeti uzman ithalat ve ihracat yerel bilgisine sahip uzmanlara erişim
  • Açık ve ilgili gümrük bilgileri
  • Sizin adınıza yönetmeliklere uygun şekilde beyanname doldurma
  • Ülke kısıtlamaları ve ambargolar konusunda yardım

 

GTİP - Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu

GTİP cetveline ulaşmak için tıklayınız.

 

Ürünlerin Gümrük Sınıflandırması

Ürünlerin, gümrüğe uygun bir şekilde sınıflandırma yaparken yapıldıkları maddeye ve kullanım amaçlarına göre tanımlayabilmek için isim ve sayılardan oluşan standartlaştırılmış bir sisteme bağlı olması gerekir. Ayrıca ihracat ve ithalat gümrüğü, resmi vergi oranlarını ve gerekli belgeleri belirleyebilmek için bu sınıflandırmayı kullanır.


Gerekli̇ Belgeler

Ürünlerinizle birlikte verdiğiniz gönderi belgeleri, yolculuğu boyunca gümrükleme noktalarında kullanılır. Her türlü gecikmeden ve/veya gümrük mercilerinin para cezalarından kaçınmak için belgelerde verdiğiniz bilgilerin doğru olması önemlidir.

Tüm uluslararası gönderilerle birlikte bir ticari fatura verilmesi gerekir. Ürünün türüne ve varış yerine göre, Menşe Şahadetnamesi, ATR veya EUR1 gibi ek belgeler gerekebilir. İthalat veya ihracat yönetmeliğine tabi kısıtlamalı ürünler için bir lisans gerekebilir.


Resi̇mler ve Vergi̇ler

İthalat resmi (gümrük resmi), bir ülkeye ürün ithal edildiğinde gümrük mercilerine ödenir. Ürünlerin sınıflandırmasına dayanır ve genellikle ürün bedelinin bir yüzdesi olarak tahsil edilir. Satış vergisi, ürünler satıldığında alınan mali bir vergidir. Oran ülkeden ülkeye değişir ve sadece ithalat gönderilerinde değil tüm satış işlemlerinde, ürünün değerinin bir yüzdesi olarak uygulanır.

Çoğu durumda bu masraflar, ürünlerin teslimatı için gümrükten serbest bırakılmasından önce ödenir.

 

TNT'ye Güveni̇n

Dünya genelinde gümrüklerce yönetilen çeşitli güvenlik zinciri programları kapsamında emniyet ve güvenlik standartlarına ulaşmayı ilke ediniyoruz ve aşağıdaki sertifikalara sahibiz:

 

  • Yetkilendirilmiş Ekonomik Operatör (AEO) — AB, İsviçre, Norveç ve Tayvan
  • Teröre Karşı Gümrük Ticaret Ortaklığı (C-TPAT) — ABD
  • Koruma Ortakları (PiP) — Kanada
  • Güvenli Ticaret Ortaklığı Plus (StP+) — Singapur

 

Yardıma Hazırız

Gümrükleme ve ihracat düzenlemelerinin çok fazla özel terime sahip zorlayıcı bir alan olabileceğini biliyoruz. Yardıma ihtiyacınız olursa, çevrim içi sözlüğe bakabilir veya her türlü sorunuz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

KDV İadesi̇

ETGB (Elektronik Gümrük Beyannamesi) Kolay İhracat kapsamında toplu yapılan bedelli ihracat gönderilerine ilişkin KDV iade talebine bu link'ten ulaşabilirsiniz.

 

Gönderi̇ Beyanı

Gönderilerinizi doğru değerden beyan etmeniz çok önemlidir. Varış gümrüğünde düşük değerde beyan edildiği saptanan gönderilerin son adrese varışı gecikebilir veya cezaya tabi olabilir.

Bu konuda tüm ülke gümrükleri giderek daha sıkı önlemler almaktadır.

Gönderi yaptığınız ülkenin gümrük prosedürüyle ilgili ayrıntılı bilgi almak için 444 0 868 numaralı telefondan Müşteri Hizmetleri'ne ulaşabilirsiniz.

 

Ti̇cari̇ Fatura Şablonu

Ticari faturanızı hazırlamanıza yardımcı olmak için, kullanması kolay bir şablon oluşturduk. Lütfen bu şablonun size rehber olması için hazırlanmış olduğunu unutmayın. Ticari faturanın hazırlanması ve ibrazı, imza yetkilisinin sorumluluğudur.

Ticari Faturanın Temel Öğeleri

Gönderinizin içeriği nedir?

 

Ürünlerin Tanımı

Ticari fatura üzerinde yazan ürün tanımı, gönderinizin içeriği hakkında gümrük yetkililerine net fikir verir. Tanımın ne olduğunu, neden mamul olduğunu ve (geçerliği varsa) ne amaçla kullanılacağını ticari faturada açıklamak gerekir. Gönderinizin tüm içeriği anlaşılır olmaldır.

 

GTİP Kodları

GTİP kodları, gönderinin hangi vergi, harç ve denetimlere tabi olduğunu gümrük yetkililerinin belirleyebileceği bir sınıflandırma kodudur. Bu kodun girilmesi gümrük işlemlerinin hızlanmasına yardımcı olur. 

 

Gönderinizin ürün bedelini ve gönderim bilgisini doğru giriniz.

 

Numune bir gönderi, armağan veya iade olsa da, ürünün yine de bir değeri ya da üretim gideri vardır. Bu değerin olabildiğince doğru olması gerekir. Yanlış bir bilgi gümrükte gecikmelere ya da cezalara neden olabilir. Ürünlerin değerini faturada kullandığınız para birimiyle belirtmeniz doğru olur.

$

Gönderinizin ederini doğru verin

Numune, armağan veya iade olsa da, malın yine de bir değeri ya da üretim gideri vardır. Bu değerin olabildiğince doğru olması gerekir. Gümrüğün değerlendirmenizi sorgulaması gecikmelere ya da cezalara neden olabilir. Bir tavsiye daha, malların değerini faturada kullandığınız para birimiyle belirtin.

Menşe ülke

Ürünlerin nerede üretildiğini gösterir. Ürünlerin geldiği ülkeden farklı olabilir. Bazı durumlarda bir Menşe Şahadetnamesi gerekebilir. Menşe Şahadetnamesi hakkında daha fazla bilgi için, lütfen yerel Ticaret Odanızla iletişime geçin.

Doğru satış koşullarını (Incoterms) seçin

Her ticari faturada Satış Koşullarını (Incoterms) doldurmanız gerekir. Incoterms® 2010 , Uluslararası Ticaret Odası tarafından hazırlanmış, küresel olarak kabul edilen bir standarttır. Gümrük yetkililerinin her aşamada gönderi sahibini belirlemesini sağlar.

Bir satış sözleşmeniz varsa, Incoterms gerektirecektir. Satış sözleşmeniz yoksa, hava veya kara nakliyatı için gönderinize uyan bir Incoterms seçmeniz gerekir. Örneğin, DAP (Yerinde Teslim), gönderen olarak nakliyeyi sizin ödeyeceğiniz, ancak vergi ve harçlardan alıcının sorumlu olacağı anlamına gelir.

Gümrük işlemlerini kolayca tamamlayın

Doğru hazırlanmış bir ticari faturayla gümrükten nasıl pürüzsüzce geçileceğine bakacağız. Faturanızı kendiniz hazırlayabilir ya da hazırlamış olduğumuz ticari fatura şablonunu kullanarak zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Bu sayfayı ziyaret ederek ve kullanarak, TNT ve iş ortaklarının çerez yerleştirmelerini kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi