Ek hizmetler ve Ücretler

Gönderiniz ekstra dikkat mi gerektiriyor? TNT gereksinimlerinizi karşılamak için geniş bir hizmet yelpazesi sunmaktadır. Her gönderi için geçerli olan zorunlu ek ücretleri göz önünde bulundurun.

İlave Hizmetler

Toplama ve teslimat

 • Öncelik
 • Uzak alan hizmeti
 • Adres sorunu çözümleme

Gönderiyi işleme alma

 • Paketleme 
 • Ağırlık
 • Taşınamaz
 • Boyutu aşan gönderiler
 • İstiflenemez

Özel Gönderlerin Taşınması

 • Tehlikeli Maddeler
 • Lityum pil gönderileri
 • Kuru buz
 • Biyolojik numune kategori B
 • Hariç tutulan miktarlar
 • Sınırlı miktarlar

Gümrük hizmetleri

 • Harç ve vergilerde avantajlar

Dahası

 • Sigortada artırılmış sorumluluk
 • Basılı konşimentolar ve faturalar
 • Aylık minimum faturalandırma ücreti

Ek hizmet ücretlerini indirin

İlave ücretler

Ek ücretler, TNT gönderileriniz için zorunlu ve geçerli olan ek masraflardır. TNT ile konşimento gönderirken, şu ek ücretler geçerlidir:

Yakıt ek ücretleri
TNT tüm gönderiler için endeks tabanlı bir yakıt ek ücreti uygular. 

Güvenlik farkı
TNT, müşterilerinin gönderilerini elinde bulundurduğu süre zarfında korumak için ek prosedür, faaliyet ve yatırımlar uygulamaya koymuştur. Bu ek masrafları kısmen karşılamak için, tüm gönderilere Güvenlik Farkı uygulanır.

Tüm uluslararası Express ve Economy Express gönderilerine kilogram başına 0,05 € oranında* uygulanan güvenlik farkı, gönderi başına minimum 0,50 € ve maksimum 10,00 €’dur.

Tüm hava gönderileri için, kilo başına 0,09 € ek ücret uygulanır. Minimum ek ücret 100kg ağırlığa göre hesaplanır. Maksimum ağırlık belirlenmemiştir.

*TNT gönderinin, gerçek ağırlık veya hacimsel ağırlık üzerinden ücretlendirilip ücretlendirilmeyeceğini hesaplamak için hacimsel dönüşüm faktörü kullanır.

Ek ücret güncellemeleri (1 Ocak 2024 tarihinden itibaren geçerli)

2024 yılında, aşağıdaki ek ücretlerin baz tutarlarını güncelliyoruz.

 EskidenArtık
İstiflenemez*€150/gönderi€200/gönderi 
Tehlikeli Maddeler:
Kuru Buz
€10/gönderi€12,50/gönderi 
Uzak Alan:
Teslimat Alanı Dışı**
€0,42/kg (min. €22) €0,45/kg (min. €22)
Elektronik Olmayan Konşimento€5,00/gönderi€8,00/gönderi

*Bu ek ücretten kaçınmak için lütfen paketleme kılavuzlarımıza başvurun.

**Bu ek ücretin uygulandığı posta kodları güncellenecektir. Tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Gönderi Taşıma ek ücret güncellemeleri (2 Ocak 2023 tarihinden itibaren geçerli)

1.    Yeni Ek Taşıma Ücretleri

2 Ocak 2023 tarihinden itibaren standart olmayan paketler için yeni Ek Taşıma Ücretleri* (AHS) gönderilerinize uygulanabilir. Bu, standart olmayan paketleri ağımız üzerinden etkin bir şekilde taşımak için gereken ek kaynakları karşılamak içindir.


a.    Ek Taşıma Ücretleri – Paketleme

(40 Euro / gönderi)

AHS-Paketleme, normal süreçlerimizle uyumlu olmayan standart olmayan paketlerde uygulanır ve ekipmanlarımızı, personelimizi ve diğer paketlerimizi riske atabilir. Bu standart olmayan paketlerin taşıyıcılarda karışmasını, sevk oluklarını veya taşıyıcı bantları sıkıştırmasını, ayırma ekipmanını kırmasını veya diğer paketlere zarar vermesini önlemek için elle müdahale gerekir.

AHS-Paketleme herhangi bir ürün ya da paket içeren aşağıdaki tüm gönderilerde uygulanır:

 • tamamen bir dış gönderi kabına veya pakete konulmamış;
 • metal, ahşap, kanvas, deri, sert plastik, yumuşak plastik veya genleşmiş polistiren köpük dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere oluklu lif levha (karton) malzemelerinden yapılmamış bir dış nakliye kabı veya ambalaj ile kaplanmış (örn. Strafor);
 • büzgülü ambalaj veya streç film ile kaplanmış bir dış kap veya ambalaj içine yerleştirilmiş;
 • posta tüpleri, teneke kutular, her tür kovalar, lastikler, variller dahil (bunlarla sınırlı olmamak üzere) yuvarlak veya silindirik;
 • metal, plastik veya kumaş bantla bağlanmış veya tekerlekleri, tutamakları veya kayışları olan (örn. bisiklet), dış yüzey alanı gevşek bir şekilde sarılmış veya içindekilerin çıkıntı yaptığı paketler;
 • diğer paketlere veya ayırma sistemimize dolanabilecek veya zarar verebilecek.

b.    Ek Taşıma Ücreti – Ağırlık

(20 Euro / gönderi)

Gerçek ağırlığı 31 kg'dan fazla (ancak 68 kg'dan az) olan herhangi bir ürün veya paket içeren bir gönderide uygulanır.  AHS-Ağırlığının standart bir palet üzerindeki bir ürün, paket veya kutu için geçerli olmadığını lütfen unutmayın.

Ayırma sistemlerimiz 31 kg'a kadar olan ürünler veya paketler için tasarlanmıştır. Bu ağırlığın üzerindeki paketler, diğer paketlerin ezilmesini veya çalışanların yaralanmasını önlemek için elle müdahale gerektirir.

Bu yeni ek ücretler hakkında daha fazla bilgi almak için buradan daha fazlasını okuyabilirsiniz.

Bu ek ücretlerden kaçınmak için tnt.com adresinde paketleme ipuçlarımız ve paketleme yönergelerimiz hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.


2.     Küresel operasyonel standartlara uyum sağlamak için mevcut ek ücretlerin güncellenmiş tanımı

a
.     Ek Taşıma – Taşınamayanlar

AHS Taşınamayanlar, bir ürünün ağırlığı 30 kg'dan azsa ve aşağıdaki boyutlardan herhangi birini aşıyorsa geçerlidir: 1,21 m (U) x 0,76 m (G) x 0,76 m (Y)


b.    İstiflenemeyenler

İstiflenemeyenler ek ücreti, istiflenemeyen en az bir parça, kızak veya palet içeren bir gönderi için geçerlidir. İstiflenemeyenler, bir parça, kızak veya paletin güvenli ve emniyetli bir şekilde dikey olarak istiflenemeyeceği anlamına gelir. Bu ek ücret, istiflenemez olarak tanımlanan birden fazla parça tek bir gönderimde paketlenmiş olsa bile gönderi başına bir kez uygulanır.

* Özel hizmet gerektiren veya taşıma sırasında ek paketleme uygulamamızı gerektiren paketler için Ek Taşıma ücretlerini değerlendirme hakkımızı saklı tutarız. Paketin şekli ve boyutları taşıma sırasında değişebilir ve bu da paketin ek ücret uygunluğunu etkileyebilir. Taşıma sırasında paketin şekli ve boyutları değişirse, herhangi bir zamanda gönderi ek ücretlerinde uygun ayarlamalar yapabiliriz.

TNT,Taşıma Kuralları ve Koşulları'na uygun olarak ve gerekli gördüğü şekilde bildirimde bulunarak veya bulunmadan; ücretleri, ek ücretleri, teslimat sürelerini ve noktalarını değiştirme hakkını saklı tutar.

 

Hindistan, Vietnam ve Tayland'dan ithal edilen TNT gönderileri için ilave vergiler

Aşağıdaki tabloda belirtilen ilave vergiler belirtilen tarihten itibaren Hindistan, Vietnam ve Tayland'dan ithal edilen TNT gönderileri için faturalara yansıyacaktır. Bunun sebebi çalışma modelimizdeki bir değişikliktir ve bu ilgili vergi düzenlemeleriyle uyumludur. Bu vergiler, Hindistan, Tayland veya Vietnam çıkışlı gönderileri olan tüm TNT müşterilerine, bu ülkeler dışında faturalandırılmış muhataplar da dahil olmak üzere uygulanacaktır. Eğer vergiler ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa lütfen TNT faturanız üzerinde bulunan yardım hattından bize ulaşın.

Gönderi menşeiİlave vergiGeçerlilik tarihi
Hindistan%181 Haziran 2020
Vietnam%101 Eylül 2020
Tayland%71 Eylül 2020

Ek hizmet kaydı verin

Ek hizmet kaydı vermek için bizimle irtibat kurun.

Bu sayfayı ziyaret ederek ve kullanarak, TNT ve iş ortaklarının çerez yerleştirmelerini kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi