Güvenli̇ taşıma

Gönderi̇ni̇z emi̇n ellerde

Global ve yerel güvenlik ekiplerimiz, gönderinizi teslim aldığımız andan itibaren, şehirde ve dünya genelinde güvenli teslimatına kadar en üst güvenli taşıma standartlarını sağlamak için yirmi dört saat çalışmaktadır.

TNT, çalışanlarını, varlıklarını ve müşteri mallarını korumak için suç ve terör eylemlerinden korunmaya yönelik, risk hafifletici önlemlere odaklanarak güvenlik hizmetlerini geliştirmeye sürekli çaba sarf etmektedir.

Güvenli̇k eki̇bi̇mi̇z

Global seviyede,TNT aşağıdaki güvenlik konularına odaklanan, yerleşik bir global Merkez Ofis güvenlik ekibine sahiptir: Küresel güvenlik stratejisinin, standartlarının geliştirilmesi ve uygulanması, sistemlerin geliştirilmesi, güvenlik performans yönetimi, en iyi uygulamaların paylaşılması, hava güvenliği gereksinimlerinin yönetimi, saha güvenliği ekiplerinin desteklenmesi ve üst düzeyde stratejik müşterilerimiz için tek irtibat noktası sağlanması.
 

Güvenlik sorumluluğu, doğrudan TNT’nin Global Ağı İşlemleri İdari Müdürü’ne bağlı TNT Global Gümrük ve Güvenlik Direktörü’ne aittir. Her faal ünite ve ülkenin, bir güvenlik müdürü, bir güvenlik ekibi ve yerel düzeyde güvenlik standartları ve risklerini yönetmek için yetkin bir güvenlik yapısı vardır.
 

Yüksek risk arz eden alanlarda, TNT güvenlik kontrol merkezleri, GPS, güvenlik eskortları, gelişmiş saha kontrolü vb. gibi ek güvenlik tedbirleri uygulamaktadır. Çalışanları, varlıkları ve müşteri mallarını korumak için, TNT detaylı güvenlik düzenlemelerini kısıtlamaktadır.

 

Güvenli̇ taşımacılık klavuzları

TNT, gümrük ve güvenlik girişimlerine odaklanan, tedarik zincirinde güvenliği geliştirmek için sürekli olarak düzenleyici mercilerle ve sektördeki muadilleriyle birlikte çalışan bir takım ekspres derneklerinin aktif üyesidir. Ayrıca, TNT aşağıdakiler gibi birçok içsel güvenlik programı, talimatı, süreç ve sistemlerine sahiptir:

 

 • Güvenlik eğitimi
  Güvenlik, tüm yeni personel uyum kursunun bir parçasını oluşturur. Sürücü Güvenlik Bilinci Eğitimi ve Altın Kurallar gibi özel güvenlik eğitiminin yanı sıra ilgili iş fonksiyonlarına yönelik devamlı takviye kurslarının verilmesi.
 • Personel ve alt yüklenici tarama
  TNT, risk değerlendirmesine paralel olarak ve yerel mevzuata uygun olarak personel ve alt yüklenicileri tarama politikasına sahiptir.
 • Rota riski değerlendirmeleri
  TNT, tüm yeni ve mevcut uzun mesafeli rotaların güvenlik riskleri bakımından düzenli olarak değerlendirilmesini sağlayan rota risk değerlendirme süreci uygulamaktadır.
 • TNT güvenli transit depolama
  Faaliyet olmayan ve kapama dönemlerinde tüm lokasyonların güvenliğini sağlamak için, ağ genelinde talimatlar uygulanmaktadır.

Güvenli̇ loji̇sti̇k serti̇fi̇kaları

TNT, vasıta güvenliği, erişim kontrolü, CCTV, güvenlik görevlileri, alarm sistemleri, eğitim vb. gibi her türlü güvenlik unsurun kapsayan güvenlik standartlarını ağ genelinde uygulamaktadır. TNT’nin güvenlik standartları, Nakledilen Varlıkları Koruma Derneği (TAPA) ‘C’ derecesine dayanır. Bununla beraber, TNT, TAPA ‘A’ onaylı global olarak 100’ü aşkın ana aktarma merkezi ve depoya sahiptir. Ayrıca, TNT, TAPA “A’ onaylı olmayan, fakat TAPA ‘A’ standart seviyesinde bulunan birçok lokasyona sahiptir. TNT Ağı içindeki tüm lokasyonların güvenlik seviyeleri, güvenlik riski değerlendirmelerine dayanır ve ilgili risk azaltıcı güvenlik kontrolleri uygulanır. 
 

TNT, (C-TPAT yabancı tasdik statüsüyle birlikte Amerika Birleşik Devletleri ABD Gümrük Sınırı ve Koruma tarafından onaylanan) ABD Teröre Karşı Gümrük-Ticaret Ortaklığı (C-TPAT) sertifikası ve AB Üye Ülkesinde onaylanmış 25 tüzel kişilik Yetkilendirilmiş Ekonomik Operatör (AEO) sertifikasından görüleceği üzere, dünya genelinde çeşitli gümrüklerce yönetilen güvenli tedarik zinciri programı kapsamındaki standartlara uymayı taahhüt etmektedir.
 

Ek olarak, TNT, Norveç, İsviçre ve Tayvan’da AEO onaylı sertifikalara, Singapur’da Güvenli Ticaret Ortaklığı + (STP+) ve Kanada’da Koruma Ortakları (PIP) sertifikasına sahiptir. TNT, devamlı güvenli tedarik zinciri hizmeti verebilmek için başlatılan tüm ilgili ulusal gümrük ve güvenli tedarik zinciri programlarına odaklanır.

 

Hava güvenli̇ği

TNT, en son yasal gereksinimleri, teknolojik gelişmeleri dikkate alarak ve en iyi uygulama süreçlerini uygulayarak, sürekli iyileştirme ve gelişime odaklanan, olgun hava bir Hava Güvenliği programı geliştirmiştir. TNT, global olarak güvenliği standartlarını geliştirmek için düzenleyici merciler ve sanayi kuruluşları ile faal olarak görüşmektedir.

İhracat kontrolleri̇ ve yaptırımları

İran'a uygulanan yaptırımlar

1 Nisan 2016 tarihinden itibaren, TNT'nin İran'a hizmeti bulunmamaktadır. Ayrıca dünya üzerindeki hiçbir İran Konsolosluğu ya da İran Elçiliğine hizmet verilmemektedir.

 

EU Sanctions Programmes
https://eeas.europa.eu/cfsp/sanctions/index_en.htm

 

The Export Administration Regulations (EAR) administered by the United States Department of Commerce
https://www.bis.doc.gov/policiesandregulations/index.htm

 

The International Traffic in Arms Regulations (ITAR) administered by the United States Department of State
https://www.pmddtc.state.gov/regulations_laws/itar.html

 

US Sanctions administered by the United States Department of the Treasury
https://www.treasury.gov/resource-center/sanctions/Pages/default.aspx

 

Australia Sanctions
http://www.dfat.gov.au/un/unsc_sanctions/index.html

 

Suri̇ye

29 Kasım 2012
Suriye'ye gelen ve giden tüm gönderiler ile ilgili servisimiz kati olarak bir sonraki duyuruya kadar durdurulmuştur.

 

İran ve Suri̇ye'ye uygulanan yaptırımlar

22 Haziran 2012
İran ve Suriye'ye yapılacak tüm doküman ve numune gönderilerinde, alıcının nakliye veya taşımacılık firması olması durumunda bu gönderiler TNT tarafından taşınmayacaktır.

Bu sayfayı ziyaret ederek ve kullanarak, TNT ve iş ortaklarının çerez yerleştirmelerini kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi alın