Wysyłka towarów niebezpiecznych

Możesz nie wiedzieć, że dany przedmiot jest niebezpieczny. Dlatego ważne jest, aby sprawdzić różne klasyfikacje i upewnić się, że przesyłka jest bezpieczna i zgodna z przepisami.

Jakie przesyłki są klasyfikowane jako niebezpieczne?

Są to wszystkie przedmioty, które wymagają szczególnego traktowania, ponieważ mogą spowodować uszkodzenie ciała nadawcy, kierowcy czy odbiorcy lub zniszczenie innych przesyłek albo zanieczyszczenie środowiska naturalnego.

W przypadku braku pewności, czy przesyłka zawiera towary niebezpieczne, należy poprosić producenta lub dostawcę o kartę charakterystyki produktu niebezpiecznego (MSDS). Jeśli zawiera ona numer ONZ, towar jest niebezpieczny. Można również skontaktować się z nami.

Przykłady towarów niebezpiecznych

Niektóre towary sklasyfikowane jako materiały niebezpieczne mogą Cię zaskoczyć, np. aerozole, perfumy czy wszystkie urządzenia zawierające baterie litowe — np. telefony czy laptopy.

Baterie litowe

W przypadku nieprawidłowego zapakowania lub uszkodzenia podczas transportu w bateriach litowych może wystąpić zwarcie powodujące przegrzanie i zapłon.

Spraye i aerozole

Sprężony w tych przedmiotach gaz jest niebezpieczny i może eksplodować w przypadku niewłaściwego zapakowania.

Farby i lakiery

Farby na bazie oleju, farby w sprayu i niektóre lakiery mogą w pewnych warunkach przegrzewać się i zapalać.

Perfumy

Alkohol, który jest substancją palną, jest również kluczowym składnikiem prawie wszystkich perfum i wód toaletowych.


W jaki sposób klasyfikowane są towary niebezpieczne?

Towary niebezpieczne dzielą się na 9 klas oraz kilka podklas. Od tego do jakiej klasy należy Twoja przesyłka, zależy sposób pakowania, oznaczania i transportu.

Co trzeba wiedzieć

To Twój obowiązek

Za prawidłowe zgłoszenie, zapakowanie i oznaczenie towarów niebezpiecznych oraz załączenie odpowiedniej dokumentacji wymaganej w kraju pochodzenia, tranzytu i przeznaczenia odpowiedzialny jest nadawca.

Dodatkowe dopłaty

Wysyłka towarów niebezpiecznych wymaga specjalnego transportu i usług przeładunkowych. Oznacza to, że dodatkowe opłaty zostaną dodane do kosztów wysyłki.  

Co jeszcze muszę wiedzieć?

Towary niebezpieczne dzielą sie na 9 klas oraz kilka podklas. Od klasy, do której należy Twoja przesyłka, zależy sposób pakowania, oznaczania i transportu.

Korzystaj z usług TNT

  • Dla firm każdej wielkości
  • Indywidualne stawki dla klientów regularnie nadających przesyłki
  • Odbieramy paczki, aby zaoszczędzić Twój czas
  • Natychmiastowa wycena online w myTNT 2