Istnieje ryzyko, że towary, które chcesz wysłać zwykłą przesyłką są sklasyfikowane jako niebezpieczne. Nie ma jednak powodów do obaw. Mamy wszystko pod kontrolą. Zapraszamy do dalszej lektury - sprawdź jakie towary traktowane są jako niebezpieczne i jak można zapewnić bezpieczeństwo paczki oraz jej zgodność z przepisami.
Nie chodzi tu jedynie o wielkie beczki z chemikaliami. Towary niebezpieczne to przedmioty lub substancje, które w wyniku nieodpowiedniego postępowania mogą powodować obrażenia ciała (Twojego, kuriera lub odbiorcy) lub uszkodzenia innych przesyłek bądź mieć negatywny wpływ na środowisko.
Fakt, że niektóre towary zostały sklasyfikowane jako niebezpieczne, może zaskakiwać - należą do nich np. aerozole, perfumy lub dowolne produkty zawierające baterie litowe, takie jak telefony lub laptopy.
Towary niebezpieczne dzielą sie na 9 klas oraz kilka podklas. Od klasy, do której należy Twoja przesyłka, zależy sposób pakowania, oznaczania i transportu.
1. Materiały wybuchowe
(np. fajerwerki i race)
2.1. Gazy palne
(np. aerozole lub gaz do turystycznych
palników gazowych)
2.2. Gazy niepalne
(np. sprężony tlen)
2.3. Gazy toksyczne
(np. difluorek tlenu)
3. Ciecze palne
(np. rozpuszczalniki lub farby)
4.1. Łatwopalne substancje stałe
(np. zapałki)
4.2. Substancje podatne na samozapłon
(np. fosfor)
4.3. Substancje niebezpieczne
po kontakcie z wodą
(np. węglik wapnia, czyli karbid)
5.1. Środki utleniające
(np. nawozy)
5.2. Nadtlenek organiczny
(np. zestawy naprawcze
do włókna szklanego)
6.1. Substancje toksyczne
(np. pestycydy)
6.2. Substancje zakaźne
(np. próbki krwi lub przedmioty
badań klinicznych)
7. Substancje radioaktywne
(np. czujniki dymu)
8. Substancje żrące
(np. wybielacz lub udrażniacz
do rur)
9. Różne
(np. poduszki powietrzne, magnesy,
telefony lub laptopy)
10. Substancje biologiczne
kategorii B (UN3373)
(np. próbki medyczne)
W razie zauważenia którychkolwiek z poniższych oznaczeń na towarze przeznaczonym do wysyłki prosimy o kontakt telefoniczny.
W razie wątpliwości dotyczących klasyfikacji przesyłki jako niebezpiecznej poproś producenta lub dostawcę o kartę charakterystyki substancji niebezpiecznej (MSDS). Jeśli na tej karcie znajduje się numer UN, towar ten jest niebezpieczny. Możesz też skontaktować się z nami.
Za prawidłowe zgłoszenie, zapakowanie i oznaczenie towarów niebezpiecznych oraz załączenie odpowiedniej dokumentacji wymaganej w kraju pochodzenia, tranzytu i przeznaczenia odpowiedzialny jest spedytor.
Staramy się sprawić, by stosowanie się do tych zasad było jak najłatwiejsze. Dzięki pracy zespołowej błyskawicznie prześlemy Twoje towary niebezpieczne.
Nie ma jednej standardowej procedury wysyłki towarów niebezpiecznych. Procedury zależą od przewożonego towaru. Dlatego kliknij poniższy przycisk, aby skontaktować się z naszymi ekspertami w celu omówienia procesu wysyłki. To wszystko!