İnternet dolandırıcılığı

Bi̇r dolandırıcılığın mağduru olduğunuzu düşünüyorsanız ne yapmanız gerekti̇ğini̇ bulun. TNT, kimliğimizin internette alışveriş yapanları yanıltmak için internet sitelerinde ve e-posta mesajlarında dolandırıcılar tarafından kullanıldığından haberdardır.

Sahte iletiler, tipik olarak, TNT tarafından sözde sevk edilmeden önce, internet üzerinden sipariş edilen mallar için avans para havalesi isteklerini içerir. Ayrıca, bazı piyango ikramiyelerinin veya daire anahtarlarının verilmesinden önce avans ödeme talebi ile ilgili mesajlar olabilir.

 

TNT emanet (üçüncü şahıs) hizmetleri sunmamaktadır. Western Union veya benzer kurumlar aracılığıyla bu tür bir hizmet için avans ödeme yapmanız isteniyorsa bu bir dolandırıcılık belirtisidir.

 

Tüm müşterilerimizin bu tür avans internet ödemelerine yönelik talepler konusunda bilinçli olmalarını, bir gönderi numarasının (veya takip numarasının) varlığının, bir gönderinin TNT’nin muhafaza veya kontrolünde olduğuna dair bir kanıt olmayabileceğini bilmelerini isteriz.

 

Herhangi bir TNT iletisinin gerçekliğine veya TNT’nin size yönelik bir gönderi yapıp yapmadığına dair bir şüpheniz varsa, ülkenizdeki müşteri hizmetleri departmanımız ile irtibat kurunuz. İlgili TNT Ülke internet sitesinde ilgili (ulusal) müşteri hizmeti telefon numarasını bulacaksınız.

 

TNT, bu tür sahtekarlıkları önlemek için elinden gelen makul her türlü çabayı gösterir. Müşteri hizmetlerimiz, güvenlik ve hukuk departmanlarımız, müşterileri sahtekarlıklar konusunda bilgilendirmek ve bunları ortaya çıkarmak için yakın çalışmaktadır. Ayrıca, internet dolandırıcılığını önlemeye yardımcı olmak için, ulusal (uluslararası) kurumlarla işbirliği yapıyoruz (hükümetler, Western Union, eBay, Office of Fair Trading dahil olmak üzere).

Mağdur olduğunuzu düşünüyorsanız ne yapmanız gerekir

Sahtekar bir internet sitesini veya e-posta adresini mümkün olan en kısa sürede kapatmak ve diğer sahtekarlıkları önlemek için, sahte e-posta mesajını e-crime@fedex.com adresine göndermenizi istiyoruz. E-posta mesajını ilettikten sonra size bir yanıt gönderilmeyeceğini not ediniz.

 

Ayrıca, durumu yerel emniyet birimlerine rapor etmenizi tavsiye ederiz. Fiilen tutuklamalarla sonuçlanan durumlar olmuştur.

TNT dolandıcılıkla nasıl savaşır

Sahte ileti alan müşterilerden, bu bilgiyi mümkün olan en kısa sürede bize iletmeleri istenir. Bu bilgi, var olan her türlü kanıtın toplanması için global güvenlik departmanımıza iletilir. Daha sonra bu bilgiyi sahte site ve e-posta adresini barındıran şirkete resmi bir şekilde yaklaşmak için kullanırız. Microsoft, Yahoo ve AOL gibi tanınmış İnternet Servis Sağlayıcılar (ISP) ile yakın çalışırız. TNT Express, ISP'lere belgeleri gönderdikten sonra, normalde 24-48 saat içinde aksiyon alınır. Bu ortak faaliyetler sayesinde, bugüne kadar 1,500’ü aşkın sahte internet sitesi ve e-posta adresi kapatılmıştır. Bu süreç esnasında, müşteri olayı rapor etmeye karar verirse, polisle birlikte çalışarak müşteriye yardım ve tavsiyede bulunuruz. Fiilen tutuklamalarla sonuçlanan durumlar olmuştur.

Bi̇li̇nçlendi̇rme

Uzun yıllardır, TNT’nin karşılaştığı e-Suç problemleri konusunda tüm müşteri hizmetleri personelimizi bilgilendirmeye ve eğitmeye yönelik çaba sarf ediyoruz. Bu içsel platformlar ve dokümanlar, şirket içinde e-Suç konusunda bilinci geliştirmede başarılı olmuştur. Bu iletişim, aşağıdakiler gibi çeşitli şekillerde gerçekleşmiştir:
 

  • Global Güvenlik ve Uyum, Müşteri Hizmetleri arasında toplantılar
  • Düzenli haber bülteni yayınlanması
  • Müşteri sorularına yönelik standart yanıtların dağıtılması
  • e-Suç vakalarının tespit edilmesi ve verilecek reaksiyona ilişkin Müşteri Hizmetlerine yardım kılavuzu

Daha fazla bi̇lgi̇

e-Müzayede veya internetle ilgili hususlar eBay kullanarak internetten satın alma işlemleri yaptıysanız, eBay'ın Güvenlik Merkezi’nde yer alan ödeme hizmetlerinin kullanımına ilişkin bilgileri gözden geçirmenizi tavsiye ederiz.

 

Western Union, ayrıca, global internet sitesinde tüketici dolandırıcılığı farkındalığına ilişkin destek sağlamaktadır.

Bu sayfayı ziyaret ederek ve kullanarak, TNT ve iş ortaklarının çerez yerleştirmelerini kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi