Tu nájdete vždy aktuálne colné predpisy a obmedzenia v jednotlivých krajinách sveta. Vďaka týmto informáciám ľahko predídete meškaniu svojej zásielky z dôvodu jej zdržania v colnom konaní a ďalším ťažkostiam.
Všetky nedokumentové zásielky smerujúce do/z Albánska musí odteraz sprevádzať ORIGINÁL faktúry, a to bez ohľadu na ich hodnotu. V prípade, že ju nebude možné predložiť, spôsobí to omeškanie colného procesu.
Zásielky smerujúce do Brazílie musia mať na komerčnej faktúre uvedené DIČ príjemcu. Zásielky, ktoré nemajú na faktúre uvedené DIČ príjemcu, budú v Brazílii zadržané a vrátené späť odosielateľovi.
DIČ sa v Brazílii označuje ako CNPJ (pre spoločnosti) a CPF (pre fyzické osoby) a malo by byť viditeľné na príslušnej papierovej dokumentácii. Okrem DIČ je potrebné uviesť aj kontaktné informácie príjemcu:
Zásielky pre súkromné osoby smerujúce do Číny, ktoré nebudú v súlade s čínskymi predpismi, budú zadržané a môžu byť v konečnom dôsledku zničené alebo zabavené. Je preto dôležité, aby odosielateľ poskytol prepravnú dokumentáciu so správnymi informáciami o zásielke už pri jej odosielaní, aby sa predišlo zdržaniu v colnom procese. Držte sa preto nasledovných minimálnych požiadaviek:
Ak dodržíte všetky vyššie uvedené požiadavky už pri odosielaní, vaša zásielka bude podliehať štandardnému colnému procesu, ktorý trvá približne 10 dní. Súčasťou procesu je aj inšpekcia zásielky colnými orgánmi a Čínskym úradom pre inšpekciu a karanténu.
V prípade, že nebude splnená niektorá z týchto podmienok alebo nebude poskytnutá potrebná dokumentácia a nepodarí sa ju od odosielateľa získať v priebehu 3 pracovných dní od jej vyžiadania, zásielka bude odovzdaná do rúk čínskych orgánov.
Všetky importné zásielky obsahujúce gumičky smerujúce do Českej republiky s tarifným kódom 95030095 musia byť sprevádzané CE certifikátom a bezpečnostným protokolom. Zásielky, ktoré nebudú spĺňať tieto podmienky, nebudú preclené a budú poslané späť odosielateľovi.
*Tieto obmedzenia sa nevzťahujú na voľný pohyb zásielok v rámci EÚ, ktoré nepodliehajú colnej kontrole.
V júni 2010 bolo na 5 rokov zavedené antidumpingové clo na importné zásielky do Číny obsahujúce skrutky z uhlíkovej ocele pochádzajúce z krajín EÚ. Tarifná colná komisia rozhodla o pokračovaní aplikovania tohto poplatku až do odvolania.
Antidumpingové clo sa vzťahuje na všetky výrobky, ktorých krajinou pôvodu je EÚ, a to bez ohľadu na krajinu odoslania. Ak ide o zásielku posielanú z EÚ, avšak s pôvodom tovaru mimo EÚ, vtedy sa clo neaplikuje.
Antidumpingové clo sa vzťahuje na nasledovné tovary:
Všetky zásielky obsahujúce niektorú z vyššie uvedených položiek podliehajú kompletnej colnej inšpekcii.
Je dôležité, aby takéto zásielky sprevádzala kompletná colná dokumentácia, ktorá umožňuje presne identifikovať krajinu pôvodu, aby sa predišlo meškaniu zásielky. Odporúčame preto, aby obsahovala nasledovné údaje:
Na základe colných obmedzení musí víno dovážané do Číny prejsť kontrolou Čínskeho úradu pre inšpekciu a karanténu (CIQ) a colnou kontrolou, ktorá si vyžaduje špecifické colné doklady (nevzťahuje sa na limitované množstvo vína na súkromné účely).
Všeobecné smernice pre import vína do Číny sú stanovené na základe colných úradov cieľovej destinácie.
Počnúc 16. septembrom 2015 letisko Shenzhen (SZX) v Číne obnovilo vysokú úroveň inšpekcie importných aj exportných zásielok. Opätovne sprísnené colné kontroly z dôvodu odhalenia pašeráckych aktivít majú za následok oneskorenie zásielok. Tieto kontroly zahŕňajú podrobný audit deklarácií k zásielkam a zvýšenú potrebu fyzickej inšpekcie ich obsahu spôsobenú nesprávnymi opismi tovaru a pochybnými deklarovanými hodnotami na sprievodnej dokumentácii.
Aby ste predišli zaisteniu svojej zásielky na čínskej hranici, uistite sa, prosím, že v sprievodnej dokumentácii je jasne uvedený opis tovaru spolu s platným HS kódom a pravdivou a presnou deklarovanou hodnotou tovaru.
Filipínski dovozcovia, ktorí ročne prijmú viac ako dve zásielky v hodnote vyššej ako 500 USD musia vlastniť platnú iCARE/AMO akreditáciu, ktorú udeľuje Bureau of Internal Revenue. V prípade, že dovozca nemá platnú akreditáciu, jeho zásielka bude zadržaná až do doby, pokým nezíska platnú akreditáciu, čo môže trvať až 2 mesiace.
Všetky nedokumentové zásielky smerujúce na Filipíny musia spĺňať nasledovné požiadavky:
Filipínske colné úrady vyžadujú striktné dodržiavanie predpisov Customs Memorandum Order (CMO) 28-2007 – Opis importovaného tovaru na základe colného sadzobníka. V súlade s CMO musí komerčná faktúra obsahovať detailný popis každej položky v zásielke. Popis tovaru musí byť dostatočne podrobný na to, aby bolo možné zaradiť jednotlivé položky do colného sadzobníka a určiť ich hodnotu, preto musí obsahovať tieto údaje:
Všetky importné a exportné zásielky smerujúce z/do Indie si vyžadujú, aby exportér v Indii (odosielateľ) / dovozca v Indii (príjemca) poskytol indickým colným orgánom dokumenty Know Your Customer (KYC) a Authorisation Letter (AL), ktoré sú potrebné na preukázanie identity, ako i správnosti deklarovanej adresy odosielateľa a príjemcu. Oba dokumenty musia byť podpísané a opečiatkované osobou, ktorej patria. TNT India musí tieto dokumenty posunúť indickým colným orgánom, inak nemôže zásielku precliť. Klienti posielajúci zásielky do/z Indie by mali svojich partnerov v Indii informovať o tejto skutočnosti, aby v predstihu poskytli oba dokumenty TNT India a predišlo sa tak meškaniu zásielky z dôvodu zdržania v colnom konaní.
Všetky importné zásielky obsahujúce lítiové batérie (napr. aj laptopy či mobilné telefóny) smerujúce do Indie sú až do odvolania pozastavené.
V Indii sú v platnosti obmedzenia týkajúce sa importu určitých druhov tovarov. Všeobecný zákaz sa vzťahuje na tieto produkty:
Na dovoz takýchto tovarov musia príjemcovia vlastniť dovozné licencie a keďže ide o tovar patriaci do kategórie Zakázaný tovar môžu byť zasielané len prostredníctvom Špeciálnych služieb TNT.
Všetky zásielky smerujúce do Južnej Afriky musia byť sprevádzané komerčnou faktúrou. Proforma faktúra nebude akceptovaná pre žiadny typ zásielky. Prepravná dokumentácia obsahujúca proforma faktúru namiesto komerčnej faktúry spôsobí zdržanie zásielky v colnom konaní. Komerčná faktúra musí byť priložená aj k tovaru nekomerčného charakteru – v takomto prípade na nej musí byť uvedené: „Goods of no commercial value, value for customs purposes only“ (Tovar s nulovou komerčnou hodnotou, hodnota iba na colné účely).
Colné orgány v Južnej Kórei od 2. 11. 2015 požadujú, aby bola každá importná dokumentová zásielka sprevádzaná detailným manifestom v elektronickej podobe. Súčasťou dokumentácie musí byť aj telefonický kontakt na príjemcu. Všetky dokumentové zásielky smerujúce do Južnej Kórei budú v krajine podrobené individuálnej röntgenovej kontrole.
Všetky zásielky obsahujúce alkohol (víno, pivo, liehoviny) smerujúce do Kanady, a to bez ohľadu na účel dovozu (dar, osobné použitie, testovacie vzorky alebo vzorky určené na ďalší predaj), musia byť preclené v provincii miesta určenia. Z tohto dôvodu môžu byť tieto zásielky poslané do Kanady len prostredníctvom našej Špeciálnej služby „od dverí po letisko“.
Všetky nedokumentové zásielky smerujúce do Kirgizska musia byť sprevádzané originálom komerčnej faktúry. Akékoľvek kópie nebudú zo strany lokálnych colných úradov akceptované, čo zapríčiní zdržanie zásielky v colnom procese.
Z dôvodu prísnych colných predpisov a obmedzení jednotlivých krajín je dovoz alebo preprava alkoholických nápojov do/cez krajiny Stredného východu zakázaná.
Všetky tovarové zásielky do Libanonu musia byť sprevádzané originálom faktúry v žltom obale určenom pre colné úrady. Originál faktúry sa taktiež odporúča zahrnúť do sprievodnej dokumentácie pribalenej k zásielke. Každá komerčná faktúra k nedokumentovej zásielke musí obsahovať nasledovné:
Colná dokumentácia k importným (aj exportným) zásielkam musí obsahovať originál faktúry za tovar.
V Macedónsku platia obmedzenia týkajúce sa dovozu aj vývozu určitých druhov tovarov. Vo všeobecnosti sú zakázané všetky zásielky obsahujúce potraviny alebo nápoje. Takéto zásielky budú zadržané v macedónskych prekladiskách a následne vrátené odosielateľovi.
Nižšie nájdete príklady tovarov, ktorých sa to týka:
Dokumentácia ku všetkým tovarovým zásielkam smerujúcim na Maurícius musí spĺňať nasledovné podmienky, aby sa predišlo zdržaniu v colnom procese:
Mexické úrady zakázali dovoz akéhokoľvek typu topánok, s výnimkou vzoriek. Aby bolo jasne, že ide o vzorky, musia byť topánky poškodené alebo jasne označené ako” VZORKA” priamo na topánke.
Všetky colne kontrolované zásielky musia byť odbavené a vyplatené do 20 pracovných dní od príchodu do krajiny. Každú zásielku, ktorá nebude preclená v tomto intervale, bude colný úrad považovať za zamietnutú.
Zásielky musia byť sprevádzané originálom prepravného listu a komerčnou faktúrou. Digitálne alebo iné kópie nebudú akceptované. Komerčná faktúra musí byť podpísaná modrým atramentom.
Žiadne importné zásielky nesmú byť vrátené odosielateľovi.
Dovoz akýchkoľvek potravín, nápojov, liekov a kozmetických výrobkov je možný len na základe povolenia od ministerstva zdravotníctva, ktoré si musí vyžiadať príjemca.
Import zásielok obsahujúcich akékoľvek produkty živočíšneho alebo rastlinného pôvodu je možný len na základe povolenia od ministerstva poľnohospodárstva, ktoré si musí vyžiadať príjemca. Zásielka musí byť navyše sprevádzaná originálom FYTO certifikátu.
Dovoz mobilných telefónov a príslušenstva k nim, SIM kariet, GPS zariadení a akýchkoľvek ďalších zariadení slúžiacich na prenos mikrovĺn je možný len na základe povolenia od Koordinačného telekomunikačného ústavu (TELCOR), ktoré si musí vyžiadať príjemca.
Zásielky posielané ako dokumenty nesmú obsahovať žiadne iné tovary. Ak bude takáto zásielka obsahovať čokoľvek iné, napr. brožúry, časopisy, katalógy, kompaktné disky, USB kľúče, predtlačené formuláre atď., tento tovar musí byť pre potreby colného konania sprevádzaný komerčnou faktúrou.
Je zakázané posielať alkoholické nápoje do firiem sídliacich v Nórsku, ktoré nemajú dovozné licencie. Zákaz sa netýka zásielok posielaných súkromným osobám (na komerčnej faktúre musí byť uvedené meno príjemcu spolu s číslom občianskeho preukazu). Ak ide o dar, na faktúre je potrebné presne uviesť aj konkrétny druh a množstvo alkoholu, napr. biele víno, Chardonnay, 6 x 0,75 l. Poplatky spojené s dovozom alkoholu ako aj spotrebnú daň hradí vždy príjemca, aj pokiaľ ide o dar. Jedinou výnimkou z poplatkov sú dary posielané súkromnou osobou inej súkromnej osobe, ktorých hodnota je menšia ako 1000 NOK. Na komerčnej faktúre však musí byť uvedené, že ide o dar a okrem detailného popisu alkoholu a jeho množstva, musí faktúra obsahovať aj číslo občianskeho preukazu príjemcu.
Nórske colné úrady vydali spolu s Nórskou agentúrou pre liečivá obmedzenia týkajúce sa dovozu liekov v malých zásielkach určených na osobnú spotrebu. Zásielky nespĺňajúce nižšie uvedené podmienky môžu byť po novom zabavené a zničené.
Od 1. októbra musia lieky smerujúce do Nórska spĺňať nasledujúce požiadavky:
Colné predpisy v Ománe boli upravené o nasledovné zmeny:
Import akýchkoľvek zásielok obsahujúcich vzorky oleja/ropy do Ománu si odteraz vyžaduje povolenie od ománskeho Ministerstva zdravotníctva a klimatických záležitostí. Vzorky môžu byť navyše prepravované iba vo vyhradenom vozidle ak ich preprava do Ománu prebieha cestnou sieťou.
Súkromné aj komerčné zásielky posielané do Ománu, ktoré majú hodnotu 780 USD a viac musia obsahovať podpísaný a opečiatkovaný originál obchodnej faktúry. V opačnom prípade k nim bude s okamžitou platnosťou navyše účtovaný manipulačný poplatok vo výške 2 % z celkovej hodnoty prepravovaného tovaru. Príjemca môže požiadať o vrátenie poplatku v prípade, že originálnu dokumentáciu dodá colným úradom najneskôr do 90 dní od dovozu zásielky.
Ruské úrady vyžadujú, aby boli na faktúre uvedené nasledovné informácie:
V prípade, že faktúra neobsahuje požadované informácie, môže sa vyskytnúť meškanie zásielky z dôvodu overovania faktúry colnými úradmi.
Na všetky zásielky smerujúce z Turecka do Ruska aj naopak sa po novom vzťahuje detailná colná inšpekcia, teda priama fyzická kontrola ich obsahu. Podrobným prehliadkam podliehajú aj výrobky tureckého pôvodu posielané z ktorejkoľvek krajiny, teda aj zo Slovenska. Preto je potrebné, aby údaje v sprievodnej dokumentácii presne zodpovedali obsahu zásielky. Každá exportná či importná zásielka s tureckým tovarom smerujúca do Ruskej federácie, ktorej popis nebude korešpondovať so skutočným obsahom, bude vrátená späť do krajiny odoslania.
Zásielky posielané do Saudskej Arábie musia sprevádzať nasledovné dokumenty:
V opačnom prípade nebudú preclené.
Alkohol patrí k tovarom, na ktoré sa vzťahuje úplný zákaz dovozu do Saudskej Arábie. Na dovoz dalšich vybraných tovarov do tejto krajiny platia prísne obmedzenia a kontroly. Na komerčnej faktúre preto musí byť uvedený pravdivý opis tovaru a jeho obsahu, pričom opis "dar" nie je akceptovateľný.
Mobily, ich časti a príslušenstvo je možné posielať do Saudskej Arábie len v sprievode nasledujúcich dokumentov:
Tieto dokumenty musia byť dodané.
Na importné zásielky smerujúce do Singapuru obsahujúce víno alebo iné alkoholické nápoje sa vzťahujú colné a daňové poplatky. Aby sa predišlo meškaniu zásielky kvôli pozdržanému colnému procesu, je potrebné, aby prepravná dokumentácia spĺňala nasledovné podmienky:
Zásielky s neúplnými údajmi môžu z dôvodu predĺžených colných procesov meškať.
Dary je možné posielať do Srbska výlučne súkromným osobám (nie firmám) a tie musia byť uvedené na komerčnej faktúre.
Miestne colné úrady prijali prísne colné požiadavky na dovoz a tranzit zásielok obsahujúcich zakázaný tovar špecifikovaný na linke nižšie. Tie budú pri prechode Thajskom v omeškaní a daný zakázaný tovar bude zničený thajským colným úradom.
Nedodržanie vyššie uvedených požiadaviek bude mať za následok omeškanie colného odbavenia a možné udelenie pokuty.
Od 1. júna 2016 musí dokumentácia ku všetkým zásielkam smerujúcim do Turecka povinne obsahovať nasledovné údaje:
Nedostatočné alebo nesprávne údaje v prepravnej dokumentácii môžu mať za následok colné pokuty a zdržanie v colnom procese.
Turecké colné orgány vydali prísne obmedzenia na dovoz všetkých alkoholických nápojov do krajiny. Akékoľvek importné zásielky obsahujúce alkoholické nápoje a vína vrátane darčekov alebo vzoriek dovážané do Turecka budú zadržané tureckými colnými orgánmi a ich obsah bude zničený. Výnimku majú iba spoločnosti na výrobu alkoholických nápojov, ktoré získajú špeciálne povolenie od tureckej vlády.
V Uzbekistane platí zákaz vývozu/dovozu lítia v akejkoľvek forme. Zákaz sa vzťahuje aj na lítiové batérie (posielané samostatne alebo ako súčasť elektronických zariadení, napr. mobilných telefónov či laptopov). Zásielky obsahujúce lítium budú vrátené odosielateľovi na jeho náklady.
Na základe dodatočných obmedzení týkajúcich sa dovozu produktov živočíšneho a rastlinného pôvodu zo strany Britských colných úradov môžu byť zásielky obsahujúce produkty živočíšneho alebo rastlinného pôvodu dovážané do Veľkej Británie len prostredníctvom špeciálnych služieb.
Všetky nedokumentové zásielky smerujúce do Vietnamu musia spĺňať nasledovné požiadavky:
Nedodržanie týchto podmienok môže mať za následok colnú inšpekciu zásielky alebo jej zdržanie v colnom procese.
Na import textílií a odevov do Vietnamu sa vzťahujú nové obmedzenia. K takýmto zásielkam musí byť vydaný národný certifikát o kvalite (National Quality Certificate) od oprávnených zástupcov Vietnamského ministerstva priemyslu a obchodu, ktorý deklaruje množstvo formaldehydu a aromatických amínov obsiahnutých v tovare.
Bez absolvovania tohto procesu nemôže byť tovar preclený a počítajte s tým, že môže zabrať 3 –7 pracovných dní, ktoré sa pripočítajú k času doručenia zásielky.
Dovoz akýchkoľvek produktov rastlinného pôvodu do Vietnamu podlieha prísnym colným opatreniam. Všetky takéto zásielky budú automaticky zadržané a vstup do krajiny im bude umožnený iba v prípade, že budú sprevádzané špeciálnym osvedčením – FYTO certifikátom vydaným zodpovedným orgánom v krajine pôvodu alebo originálnym písomným dokladom o oslobodení z karantény.
Týka sa to napr. všetkých druhov rastlín a ich častí (hľuzy, plody, semená, kvety, listy, kmene, konáre, pne, korene, drevo), hríbov všetkého druhu atď.
Vietnamská vláda vydala obmedzenia, na základe ktorých sa pozastavilo preclievanie vína a iných alkoholických nápojov dovezených do krajiny expresnými službami. Týka sa to aj darov či vzoriek. Import týchto produktov je povolený len cez medzinárodné hraničné priechody, v opačnom prípade bude tovar zaslaný späť odosielateľovi. Obmedzenie sa netýka služby Od dverí po letisko.
Vietnamské úrady vyžadujú pri colnej deklarácii uvedenie IČO/DIČ dovozcu, resp. vývozcu na všetkých colných dokumentoch, ako aj v elektronických systémoch TNT. Ak tento údaj chýba alebo je uvedené také IČO/DIČ, ktoré ešte nie je zaregistrované na colnom úrade na účely e-preclievania, bude im udelené dočasné IČO/DIČ (9999999999998) Takéto zásielky budú vyžadovať fyzickú kontrolu obsahu zásielky, čo môže spôsobiť ich zdržanie.