TNT prepravila lebku tyrannosaura z USA do Európy

Bratislava, 2. jún 2015

TNT bezpečne prepravila lebku Tyrannosaura rexa z Inštitútu geologického výskumu Black Hills v Južnej Dakote (USA) do výskumného ústavu v nemeckom Fuerthe. Ide o dobre zachovanú lebku 66 miliónov rokov starej dinosaurej samice, ktorú objavili v roku 2013 v americkej Montane.

690-kilogramová lebka prekonala náročných 7 800 kilometrov v starostlivo pripravenej a utesnenej drevenej debni dlhej takmer 2 metre. Z Južnej Dakoty doručila TNT lebku cestne na 2 785 kilometrov vzdialené letisko JFK v New Yorku, odkiaľ pokračovala Boeingom 747 do leteckého strediska TNT v Liège a nakoniec nákladným autom až do ústavu Fraunhofer EZRT v nemeckom Fuerthe. Stav zásielky bol nepretržite monitorovaný počas celej cesty. Preprava bola zabezpečená cez špeciálne služby TNT vozidlami vybavenými prvotriednou sledovacou technológiou.

 

„Sme hrdí, že sme mohli asistovať Naturalis Biodiversity Center pri prevoze vzácnych pozostatkov T-rexa do Európy,“ hovorí Grant Cochrane, riaditeľ Špeciálnych služieb TNT. „V TNT máme potrebné odborné znalosti a skúsenosti s prepravou nezvyčajných nákladov. Toto však bola prvá príležitosť dokázať, že si vieme bez problémov poradiť aj s prehistorickým artefaktom ohromnej hodnoty.”