Internetový podvod

Co dělat, pokud jste se stali obětí podvodu?

Podvodná konverzace se převážně týká žádostí o předčasné bankovní převody peněz za zboží objednané z internetu předtím, než je zboží údajně zasláno přes TNT. Mohou být take požadovány platby zálohy před vydáním některé z loterijních cen či kauce za klíče od bytu.

 

TNT nenabízí žádnou službu, v jejímž rámci třetí strana přijímá a vyplácí peníze. Pokud jste požádáni o platbu předem pomocí Western Union nebo podobných agentur, je to známka podvodu.

 

Upozorňujeme všechny naše zákazníky, aby věnovali pozornost žádostem o online platby předem a že existence čísla zásilky (nebo sledovací číslo) není vždy jasným důkazem toho, že je zásilka pod dohledem TNT.

 

Pokud máte pochybnosti o pravosti jakékoliv komunikace se společností TNT nebo že TNT opravdu doručuje zásilku určenou pro vás, prosím kontaktuje naše centrum zákaznické podpory ve své zemi. Aktuální (národní) telefonní číslo na zákaznický servis naleznete na příslušných internetových stránkách TNT své země.

 

Společnost TNT dělá vše, co je v jejích silách, aby zabránila těmto podvodným činnostem. Náš zákaznický servis, bezpečnostní a právní oddělení úzce spolupracují na tom, aby naše zákazníky informovali o podvodech a zamezily jim. Mimoto spolupracujeme s mezinárodními a národními organizacemi (včetně vlád, Western Union, eBay), abychom pomáhali předcházet internetovým podvodům.

Co dělat, pokud si myslíte, že jste se stali obětí

Abychom mohli podvodnou internetovou stránku nebo e-mail co nejdříve odstranit, a tudíž zabránit jakýmkoliv dalším podvodům, žádáme vás o přeposlání podvodné zprávy na e-mail e-crime@fedex.com. Dovolujeme si vás upozornit, že na takové upozornění nereagujeme odpovědí.

 

Dále vám doporučujeme oznámit případ místní policii. Může to napomoci odhalení a zadrženi podvodníků.

Jak TNT bojuje proti podvodům

Zákazníky, kteří se stanou adresáty podvodných e-mailů, požádáme o zaslání co největšího množství konkrétních informací o této konverzaci. Získané informace jsou předány našemu globálnímu oddělení bezpečnosti, které shromažďuje veškeré možné důkazy. Dále užijeme tyto informace a obrátíme se na společnost, která hostuje podvodnou stránku nebo e-mailovou adresu. Úzce spolupracujeme s největšími poskytovateli internetového připojení, včetně společností Microsoft, Yahoo a AOL. Jakmile společnost TNT Express odešle poskytovatelům potřebné identifikační údaje, je během 24–48 hodin zahájena činnost. Díky tomuto společnému úsilí bylo již více než 1500 podvodných webových stránek a e-mailových adres zrušeno. Během tohoto procesu take poskytujeme zákazníkům rady a pomoc při kontaktu s policií, pokud se rozhodnout, že případ nahlásí. Řada ohlášených případů už díky tomu vedla k zadržení pachatelů.

Zvyšování povědomí

Společnost TNT se dlouhodobě snaží rozšiřovat znalosti všech zaměstnanců zákaznického servisu o kybernetické kriminalitě, jíž čelí. Při rozšiřování povědomí o kybernetické kriminalitě byly úspěšně využity uvedené mezinárodní platformy a jejich dokumenty. Dělo se tak různými formami:
 

  • pracovními setkáními mezi Global Security and Compliance a Zákaznickým servisem
  • publikováním pravidelných newsletterů
  • sdílením standardních odpovědí na nejčastější dotazy zákazníků
  • vytvářením manuálů pro zákaznický servis pro pomoc při identifikaci kybernetické kriminality a reakci na ni.

Elektronická aukce nebo záležitosti týkající se internetu

Pokud jste učinili internetovou objednávku přes eBay, doporučujeme vám zkontrolovat si informace týkající se užití platebních služeb, které naleznete v Centru zabezpečení eBay.
 

Western Union take nabízí Návod na zvyšování zákazníkova povědomí o podvodech na své globální internetové stránce.