Fantastická charterová

Ich lietadlá už zachránili nejeden kontrakt

Máte na doručenie zahraničnej zásielky len niekoľko hodín, je váš tovar príliš citlivý, cenný alebo nadrozmerný? Chcete osobného kuriéra, auto so špeciálnou výbavou alebo dokonca lietadlo len pre vašu zásielku? Pre záchranu vášho biznisu a dobrého mena urobia aj nemožné. Preveria možnosti, nacenia, vybavia a zrealizujú presne podľa vašich požiadaviek. Áno, aj lietadlo, ktoré poletí iba kvôli vašej zásielke, odkiaľ chcete a kam chcete a najlepšie hneď. V tom sú dokonca úplne najlepší. Aj preto našim 4 kolegom z Oddelenia špeciálnych služieb hovoríme už i „chartroví páni“.


Prečo chartroví páni?

Lebo len v samotnom roku 2015 sa im podarilo pre slovenských klientov úspešne zrealizovať neuveriteľných 115 leteckých chartrov. Neuveriteľných preto, že rok má len 365 dní, Slovensko je malé, ich oddelenie ešte menšie a letecké chartre sú len jednou z mnohých špeciálnych prepravných služieb, ktoré klientom denne organizujú na mieru.  


Letecké chartre 2015:

  • Počet: 115
  • Top lietadlá: Antonov 26, Antonov 12, Cesna, Saab
  • Top destinácie (zo SR): Fínsko, Dánsko, Belgicko, Nórsko, Francúzsko, Španielsko
  • Top odvetvie: Automotive
  • Top príjemcovia: Audi, Rolls Royce, Volvo, KTM, MAN, MW, Opel 


Čo je to Air Charter?

Air Charter je letecké taxi objednané len pre vašu zásielku. Je ideálnym riešením vtedy, ak potrebujete niečo veľmi dôležité veľmi rýchlo doručiť na miesto vzdialené stovky či dokonca tisícky kilometrov a bežnými expresnými službami ani žiadnym vozidlom nie je možné daný termín stihnúť. „Nemusí však ísť vždy o nekompromisný boj s časom. Pre veľké paletové zásielky môže byť Air Charter aj cenovo výhodnejším riešením v porovnaní so štandardnými leteckými Express službami, najmä ak je dostatok času na výber ideálneho typu lietadla. Nehovoriac o vyššej bezpečnosti a pohodlnosti služby,“ vysvetľuje manažér Oddelenia špeciálnych služieb TNT, Róbert Schneider. Služba je dostupná celosvetovo a naši špecialisti sa postarajú úplne o všetko od vyzdvihnutia zásielky u vás až po jej finálne doručenie do rúk príjemcu vrátane vybavenia potrebných povolení a preclenia zásielky.  


Keď lietadlá zachraňujú automobilky

Letecké chartre a ďalšie špeciálne služby pre časovo kritické zásielky ako Next Flight Out, On Board Courier či Direct Vehicle oceňujú najmä firmy z automobilového priemyslu. Dodávateľské zmluvy so silnými značkami ako Audi, BMW, Mercedes, Volvo, Rolls Roys, KTM, MAN atď. sú nekompromisné a vyžadujú dodávky priamo do výroby formou Just in Time, Just in Sequence a pod. Ak si chce dodávateľ zachovať dobré meno a kontrakt, musí vedieť doručiť každý požadovaný diel automobilke vzdialenej od neho i tisíce kilometrov okamžite v akomkoľvek čase. Vtedy nastupujú letecké chartre. Nie sú najlacnejšie, ale porovnaní s penále, ktoré by dodávateľovi hrozili v prípade nesplnenia prísneho termínu dodania, je ich cena zanedbateľná. Zastavenie výrobnej linky čo len na hodinu je totiž oveľa drahší špás.


Letecká Wall Street

Objednať si charter je pre klienta také jednoduché, ako objednať si taxi. Zorganizovať takúto prepravu však dokážu len skúsení odborníci. Všetko sa to začína hľadaním vhodného lietadla. Tak trochu to pripomína licitáciu – počet lietadiel na prenájom je obmedzený. Platí, že kto prv príde, ten prv berie. A to doslova. Preto je dôležité, aby klient už pri objednávaní prepravy poznal presné rozmery a hmotnosť tovaru. „Vždy sa snažíme nájsť pre klienta nákladovo najefektívnejšie riešenie, a to sa týka aj typu lietadla. Čím menšie lietadlo, tým menšia je samozrejme aj jeho cena. Z hľadiska nákladov je preto ideálne, ak vie klient svoje dodávky dopredu plánovať a lietadlo si objednáva s čo najväčším časovým predstihom. Najmä ak ide o väčšie paletové zásielky,“ hovorí Robo S.


Colníci, pasováci a dokonca aj hasiči

Objednané lietadlo priletí na Slovensko často z krajín mimo EÚ, napríklad z Ukrajiny, Bieloruska či dokonca až z Afriky. Chlapci na špeciálnom oddelení to musia vedieť, aby na vstupnom letisku zabezpečili účasť príslušných orgánov pre pasovú či colnú kontrolu. Takisto je takmer vždy potrebné zaistiť aj hasičov. Ich počet závisí od veľkosti lietadla. U Antonova 26 musí byť napríklad až 5 hasičských áut. Na veľkých letiskách s nepretržitou prevádzkou to nie je problém. Na tých malých lokálnych to však chce veľký um, trafiť sa do obmedzených pracovných hodín tunajších colníkov, pasovákov či hasičov: „Niekedy ich musíme doslova vytiahnuť z postele. Väčšina letov sa totiž organizuje z hodiny na hodinu, v neskorých nočných alebo skorých ranných hodinách a v dňoch pracovného voľna.“


Nonstop a vždy v pohotovosti

Stačí maličkosť a perfektne naplánovaný let je ohrozený. Preto je dôležité pracovať s profesionálmi, ktorí poznajú úskalia leteckej prepravy a sú pripravení na všetko: „My už napríklad vieme, že letieť v skorých ranných hodinách na prímorské letisko v Göteborgu je veľké riziko, pretože v tom čase tam býva hmla a lietadlo by nemohlo pristáť.“ Čo však v prípade, že sa lietadlo z ničoho nič pokazí a pokazí sa ešte aj lietadlo, ktoré ste zohnali ako náhradné? Alebo sa odrazu tak zmenia poveternostné podmienky, že lietadlo nemôže pristáť na pôvodnom letisku? Ak plán A zlyhá, plán B sa musí spustiť okamžite a bez zaváhania. Špeciálne oddelenie má preto nepretržitú prevádzku. Tu neexistuje, že po 5-tej padla, je víkend alebo sú Vianoce. „Vieme, aké dôležité a stresujúce sú tieto zásielky pre klientov. Chceme im zaistiť maximálny pokoj na duši a ukázať, že máme všetko nepretržite pod kontrolou.“


Kontrolná veža

Ak sa dá, sú vždy osobne aj pri nakládke tovaru do lietadla – kdekoľvek na Slovensku a aj o 2. hodine v noci, len aby sa uistili, že v poriadku odletel. Najmä ak ide o citlivý tovar či nový typ lietadla. Tým sa to však nekončí. Zásielku aj ďalej nepretržite monitorujú počas celej cesty. Cez špeciálne aplikácie sledujú pohyb lietadla, majú nastavený systém správ, sú v nepretržitom kontakte s vodičmi, aerolinkami, pilotom aj príjemcom a pravidelne posielajú klientovi informácie o aktuálnej polohe jeho zásielky.


10 chartrov za jediný deň

Zvládli dokonca aj deň, keď organizovali 10 lietadiel naraz: „Klient nám zavolal o 22. hodine večer, že na 23. potrebuje mať pristavené lietadlo. To pre nás nie je nič výnimočné. Lenže potom prišla každú hodinu požiadavka na ďalšie lietadlo a ďalšie a ďalšie a ďalšie... Pričom každé bolo samozrejme potrebné pristaviť do hodiny. A to už preverí schopnosti, skúsenosti a kvalitu tímu.“ Na tento deň ani jeden z našich špecialistov nezabudne. Žiadna prestávka, maximálne nasadenie, prebdená noc. Jedno lietadlo hľadali, druhé naceňovali, ďalšie sa práve nakladalo, iné bolo už vo vzduchu, pristávalo či odovzdávalo tovar kuriérovi v cieľovej krajine. Bola to doslova smršť telefonátov a e-mailov prichádzajúcich a odchádzajúcich každú minútu. Každý s inou informáciou o inom lietadle od iného partnera, z inej krajiny, s aktuálnymi informáciami o stave zásielky pre iného klienta. A predsa sa v tom chaose ani na sekundu nestratili. Zvládli to bez zaváhania a s vysokým rešpektom klientov a odvtedy im hovoríme „chartroví páni“!


Aj takto vieme zachrániť vašu kritickú zásielku:
 

  • Next Filght Out/Najbližší let: Vašu zásielku vyzdvihneme a „kúpime jej letenku“ na najbližší možný komerčný let. Na letisku v cieľovej krajine ju bude čakať náš kuriér, ktorý ju naloží do auta a doručí až k dverám príjemcu.
  • On Board Courier/Palubný kuriér: Vysoko bezpečná služba, pretože vaša zásielka ide bežným komerčným letom spolu s naším kuriérom, t.j. po celý čas je pod naším osobným dohľadom až po jej doručenie príjemcovi. 
  • Direct Vehicle/Priame vozidlo: Vyhradíme vám vozidlo s vodičom, ktoré doručí vašu zásielku od vás až priamo k príjemcovi kdekoľvek v Európe. Typ auta vyberieme podľa vašich požiadaviek a cenu vypočítame v závislosti od vozidla, nie od veľkosti a hmotnosti nákladu.