TNT uz Eiropu nogādā karaliskā tiranozaura Tyrannosaurus rex galvaskausu

Amsterdama, 2015. gada 4. jūnijs

TNT ir droši nogādājis Nīderlandes Bioloģiskās daudzveidības izpētes centram piederošo karaliskā tiranozaura Tyrannosaurus rex galvaskausu no Melno kalnu Ģeoloģijas izpētes institūta Dienviddakotas štatā ASV uz Fraunhofera institūtu Vācijas pilsētā Firtē.

 

Šis labi saglabātais 66 miljonus gadu vecais kāda sieviešu kārtas tiranozaura Tyrannosaurus rex galvaskauss ir iegūts izrakumos Montānas štatā 2013.gadā, un to 2014.gadā savā īpašumā ieguva Nīderlandes Bioloģiskās daudzveidības izpētes centrs. Skeleta oriģināls 2016.gada septembrī tiks izlikts apskatei Leidenes pilsētā Nīderlandē Bioloģiskās daudzveidības izpētes centrā.

 

Kad fosilija bija nogādāta Fraunhofera institūtā Firtē, tai tika veikta augstas izšķirtspējas datortomogrāfija, lai iegūtu detalizētus fosilijas uzbūves 3D rentgenuzņēmumus. Šomēnes Bioloģiskās daudzveidības izpētes centrs un Fraunhofera institūts iepazīstinās ar šā pētījuma rezultātiem.

 

Jūnija pirmajā nedēļā TNT nogādās fosilijas eksemplāru atpakaļ uz Amerikas Savienotajām Valstīm.

 

Ievietots 1,90 metrus garā rūpīgi sagatavotā un cieši noslēgtā koka kastē, 690 kilogramus smagais galvaskauss mēroja 7800 kilometru garu ceļu no Amerikas Savienotajām Valstīm. TNT veda galvaskausu 2785 kilometru attālumā no Dienviddakotas štata uz Džona Kenedija Starptautisko lidostu Ņujorkā, ar kravas lidmašīnu Boeing 747 pārveda to uz TNT aviopārvadājumu tīkla centru Lježā (Beļģijā), un pēc tam kravas automobilī veda to uz Firti. Visa ceļojuma laikā regulāri tika nodrošināta informācija par sūtījuma atrašanās un piegādes statusu. Atpakaļceļā tiks piestāts Amsterdamā, kur galvaskauss tiks rādīts valsts televīzijas pārraidē. Šim nolūkam paredzētais īpašā dizaina TNT kravas automobilis, ko vada Speciālā servisa kurjers, ir aprīkots ar mūsdienīgām izsekošanas tehnoloģijām.

 

„Mēs lepojamies, ka varam palīdzēt Bioloģiskās daudzveidības izpētes centram nogādāt retu karaliskā tiranozaura skeletu uz Eiropu,” atzina TNT speciālā servisa nodaļas direktors Grānts Kočreins. „Mums, uzņēmumam TNT, ir nepieciešamās īpašās zināšanas un iepriekšēja pieredze, piegādājot ļoti īpašas kravas. Šī gan mums ir vēl nebijusi iespēja pārvadāt aizvēsturisku priekšmetu ar tik lielu pētniecības vērtību.”