Príprava paliet

Ako zaistiť pevnosť a stabilitu

Perfektná paleta nie je iba vec stability a ochrany tovaru. Ak ju zabalíte správne, predídete i dodatočným nákladom. Náklady na prepravu sa počítajú z kombinácie hmotnosti a objemu zásielky, takže čokoľvek, čo zaberá priestor navyše alebo spôsobuje, že vaša paleta je nestohovateľná, môže navýšiť cenu prepravy o dodatočné príplatky.

Ako pripraviť perfektnú paletu

1. Ukladajte do stĺpcov

Stĺpce zaisťujú maximálnu nosnosť palety. Ak je obsah balíkov pevný, môžete pre zvýšenie stability použiť tzv. murársky štýl ukladania krabíc.

2. Nepresahujte okraje

Položky musia byť na palete vhodne umiestnené tak, aby nevyčnievali cez okraj. Hoci akceptujeme aj palety s vyčnievajúcimi položkami, uprednostňujeme zásielky, ktoré sa zmestia na paletu, pretože sa tým znižuje riziko poškodenia.

3. Zarovnajte povrch

Celistvý rovný povrch dodáva palete pevnosť, kompaktnosť a umožnuje jej stohovanie. Na nestohovateľné palety sa aplikuje dodatočný príplatok.

4. Spevnite to páskou alebo obaľte fóliou

Aby ste udržali položky na palete na svojom mieste, použite sťahovaciu pásku alebo strečovú fóliu. Náklad obaľte fóliou vždy aj spolu s paletou.

5. Zabezpečte jasné označenie

Palety sú pri transporte poukladané jedna na druhej – prepravné štítky a značenie preto umiestňujte na ich bočné strany, nie navrch.

Perfektná paleta

Na balení záleží

Pri príprave zásielok je dôležité dodržiavať zásady bezpečného balenia. Iba tak bude váš tovar počas prepravy dostatočne chránený.